E519 - Низька небезпека

Сульфат міді (II) (харчова добавка E519) – білий порошок, який добре розчиняється у воді. Але у воді та в повітрі з вмістом вологи (навіть у невеликих кількостях) кристалізується, за рахунок чого іноді використовується, як показник вологості в приміщенні. У лабораторії сульфат міді утворюється шляхом дії концентрованої сірчаної кислоти на мідь, при нагріванні. Має властивість фарбувати вогонь у зелений колір. Хімічна формула: CuSO4. Сульфат міді використовують у медицині як антисептик і в'яжучий засіб у вигляді очних крапель при коньюктивіті. Зберігати речовину слід у сухому прохолодному місці, у щільно закритій жорсткій пластиковій або скляній упаковці, окремо від ліків, харчових продуктів та кормів для тварин, у недоступному для дітей та тварин місці.

Застосування

У харчовій промисловості сульфат міді використовується як консервант та фіксатор кольору. Але загалом використовується рідко і в дуже невеликій кількості через свій неприємний смак. Застосовується у вигляді водного розчину. Наприклад, у Японії сульфат міді в концентрації 0,15 г на 1 кг продукту додають до сушеної ламінарії. Інші використання сульфату міді:

- у хімічній промисловості, для отримання різних сполук;

- у сільськогосподарській промисловості, як один з компонентів бордоської суміші – від виноградної попелиці та грибкових захворювань;

- у будівельній промисловості, для видалення плям іржі, нейтралізації наслідків протікання, як засіб для запобігання гниття деревини;

- у медицині, як один із компонентів електролітичних ванн;

- використовується при виготовленні мінеральних фарб.

Вплив на організм

Попадання на шкіру сухої речовини є безпечним, але його необхідно змити. Аналогічно при попаданні розчинів та зволоженої твердої речовини. При попаданні в очі необхідно промити їх великою кількістю проточнї води (слабким струменем). При попаданні до шлунково-кишкового тракту твердої речовини або концентрованих розчинів необхідно промити шлунок потерпілого 0,1% розчином марганцівки, дати випити потерпілому сольове проносне - сульфат магнію 1-2 ложки, викликати блювоту, дати сечогінну. Крім того, потрапляння в рот та шлунок безводної речовини може спричинити термічні опіки.

Слабкі розчини сульфату міді при прийомі внутрішньо діють як сильний блювотний засіб і іноді застосовуються для провокування блювання.

При роботі з порошками та пилом сульфату міді(II), слід дотримуватися обережності і не допускати їх пилення, необхідно використовувати маску або респіратор, а після роботи вимити обличчя. Гостра токсична доза при вдиханні аерозолю становить 11 мг/кг. При попаданні сульфату міді через дихальні шляхи у вигляді аерозолю потрібно вивести потерпілого на свіже повітря, прополоскати рот водою та промити крила носа.