E631 - Низька небезпека
Інозинат натрію (харчова добавка E631) є натрієвою сіль інозинової кислоти. Молекулярна формула речовини: C10H11N2Na2O8P. У природі у великій кількості міститься в деяких видах тварин - таких як свині та риба. Інозинат натрію зареєстрований як харчова добавка E631, яка використовується як підсилювач смаку. Як правило, інозинат натрію використовується лише у поєднанні з глутаматом натрію (харчова добавка E621). Це пов'язано з його високою вартістю.
Застосування
Може використовуватися при виробництві сухариків, снеків, м'яса та ковбас у сушеному та в'яленому вигляді, рибного фаршу для крабових паличок, напівфабрикатів з м'яса (гамбургери, пельмені та ін), консервів овочевих та грибних, чіпсів, соусів, приправ.
При додаванні підсилювачів смаку та аромату в харчові продукти посилюються їх природні смакові властивості, ослаблені в процесі переробки та зберігання, маскуються окремі негативні складові смаку та запаху. "Смакова сила" інозинату натрію в десятки разів перевищує "смакову силу" найбільш популярного підсилювача смаку - глутамату натрію (Е621). Незважаючи на це, індивідуально він практично не використовується. Набагато вигідніше використовувати синергічну суміш гуанілату та інозинату натрію, яку, у свою чергу, рекомендується змішувати з глутаматом. Така суміш вигідно відрізняється від «чистого» глутамату не тільки з економічної точки зору, але й тим, що дозволяє отримати м'якіший, гармонійніший смак продукту.
Підсилювачі смаку та аромату досить стійкі у звичайних умовах виробництва та зберігання. Нуклеотиди руйнуються лише за нагрівання у присутності фосфатаз, особливо за високої вологості продукту. Тому додавати нуклеотиди в продукти з сильною фосфатазною активністю (пшеничне борошно, необезжирене соєве борошно, гриби) слід після їх теплової обробки.
Вплив на організм
Всмоктується та метаболізується як звичайні нуклеїнові кислоти.
Доведено позитивний вплив інозинату натрію на обмін ліпідів, кровотворення та роботу печінки.
Не є алергеном, нетоксичний, не має канцерогенної дії.
Інозинат натрію не рекомендований для вживання гіпертонікам, оскільки він може спричинити різкі стрибки артеріального тиску. Існують думки про причетність інозинату натрію до «синдрому китайського ресторану», який проявляється такими симптомами: головний біль, стрибки артеріального тиску, підвищене потовиділення, почервоніння шкіри, тахікардія, оніміння рота, м'язова слабкість.
При надмірному споживанні може провокувати діарею (у дітей запор), інші проблеми у роботі шлунково-кишкового тракту. Рекомендується дотримуватися обережності людям, які страждають на захворювання нирок. Негативно вплив продукту на клітини мозку науково не доведено.